Gušt je jušt.

U suradnji sa Solidarnim eko grupama, IEP organizira Eko tržnice u Puli, Rovinju i Novigradu. 

Na eko tržnicama izlažu istarski eko proizvođači i gostujući proizvođači iz drugih regija sa svojim eko proizvodima.

Prva eko tržnica u Puli je održana 2013. godine. Na eko tržnicama mogu sudjelovati isključivo certificirani eko proizvođači, čija se vjerodostojnost provjerava svake godine.

Mjesto održavanja eko tržnica:
Pula, Šijana, Trg 1. istarske brigade – svaki utorak
Rovinj, dvorište OŠ Jurja Dobrile – svaka druga srijeda
Novigrad, ispred sportske dvorane – svaki drugi petak

Radno vrijeme eko tržnica:
zima / 16 – 18h
proljeće / 17 – 19h
jesen / 18 – 20h
ljeto / 19 – 21h

Više informacija o eko tržnicama možete pratiti na društvenim mrežama.

  • Solidarne ekološke tržnice (SET) nastale su kao odgovor na zadovoljenje potrebe ekoloških poljoprivrednika za mjestom plasmana proizvoda, ali i potrebe potrošača za ekološkom hranom.

    Na njima vlastiti uzgoj izlažu isključivo certificirani ekološki poljoprivrednici koji posjeduju Potvrdnicu – dokaz da je uzgoj u skladu s ekološkim standardima propisanim od strane Ministarstva poljoprivrede, a koju izdaje nadzorna stanica po obavljenoj redovnoj godišnjoj kontroli.

    Prva takva tržnica osnovana je u Puli 2013. u organizaciji udruge IEP i uz podršku građanske inicijative koja okuplja ekološke proizvođače i potrošače hrane pod nazivom Solidarna ekološka grupa. Godinu dana kasnije pokrenuta je takva tržnica u Rovinju, a 2016. godine u Novigradu.

  • Dokument koji po izvršenom nadzoru izdaje ovlašteno nadzorno tijelo. Nadzor se obavlja svake godine te po završetku prijelaznog razdoblja od 3 godine, kao dokaz da je uzgoj u skladu s propisanim ekološkim standardima. U njoj su navedene sve kulture, njihove količine kao i površina koja je pod nadzorom. Izdaje se na godinu dana te ju je potrebno svake godine obnavljati.

  • Potvrdnica je samo prvi korak koji dokazuje da je uzgoj ekološki, ali ne jamči da je proizvođač koji je posjeduje zbilja ekološki osviještena i moralna osoba. Zbog toga nam je važan osobni kontakt s proizvođačem kao i posjet njegovom imanju kako bismo u proizvođača stekli povjerenje.

  • Imaju, ili ukoliko su još u prijelaznom razdoblju do dobivanja Potvrdnice tada umjesto nje imaju Izvješće i Zapisnik o obavljenoj stručnoj kontroli. Grupa ima Odbor za rad tržnice koji o tome brine, a čine ga predstavnici članova Solidarne eko grupe (SEG) i izlagača na tržnici.

  • Postoje dva kriterija odabira proizvođača.

    Prvi je dugoročna suradnja i tada tražimo provjerenog ekološkog proizvođača do kojeg dolazimo osobnim poznanstvom ili po preporuci. S njim dogovaramo uvjete suradnje i cijene, a onda je na njemu da se dokaže.

    Drugi kriterij je odabir proizvođača za jednokratne narudžbe. U tom slučaju nemamo obavezu jedni prema drugima i ne možemo dogovarati uvjete suradnje.

  • Grupa podupire mala, domaća, ekološka gospodarstva i time potiče njihov opstanak i razvoj. Veliki proizvođači uglavnom imaju već osigurano tržište i nije im potrebna podrška SEG-a i SET-a kako bi plasirali svoje proizvode.

  • Naši proizvođači trenutno u ponudi imaju povrće, voće i prerađevine, mliječne proizvode kravljeg, kozjeg i ovčjeg porijekla, med, žitarice, brašna, tjesteninu, pripravke od lavande i ljekovitog bilja, orašaste plodove, maslinovo ulje, bučino ulje, sjemenke, sušene buče i brašno, kestenovo brašno.